• História školy

        • Základná škola Jána Amosa Komenského začala písať svoju históriu v roku 1945, keď sa na jeseň začal školský rok 1945/46, ktorý bol prvým v už vyše 60. ročnej histórii našej školy. Poverenícvo SNR pre školstvo a osvetu otvorilo v roku 1945 len školy s vyučovacím jazykom slovenským.  V školskom roku 1945/46 boli otvorené vo Veľkom Mederi dve školy. Štátna ľudová škola v budove bývalej židovskej školy a štátny meštianska  škola zmiešaná.  Táto mala pridelenú budovu bývalej evanjelickej reformovanej maďarskej ľudovej školy. Podmienky pre vznik základnej školy neboli vonkoncom priaznivé.  Budova školy bola ešte obsadená československou armádou.  Vtedajšiemu riaditeľovi Pavlovi Fusekovi  vojaci uvoľnili iba jednu miestnosť, aby mohol organizovať to najnutnejšie, teda v tomto prípade organizačné práce a zápis žiakov (17. - 19.  septembra 1945). Školská budova bola poznačená vojnou. V budove chýbal najnutnejší nábytok. Potrebné veci sa museli vypožičať a niečo škole darovala aj odchádzajúca armáda. Od 10. októbra do 08. novembra 1945 opravovali budovu školy.  Vyučovanie začalo presne 12. novembra 1945.

           

          V prvom desaťročí si škola musela prežiť mnohé zmeny vyplývajúce aj zo spoločenskej situácie.  Od prvého februára 1949 sa zmenila škola na strednú školu. V školskom roku 1952/53 sa obe slovenské školy, národná aj stredná, dostali pod jedno riaditeľstvo. Riaditeľom bol Ján Ferenc. V nasledujúcom školskom roku sa zavŕšilo spojenie všetkých ročníkov slovenskej školy. Doteraz síce fungovali po jedným spoločným vedením, ale v názve fungovali osobitne ako národná a stredná škola. Od školského roku 1953/55 získala spojenie dvoch škôl aj spoločné meno : škola začala fungovať ako osemročná stredná škola. V školskom roku 1954/55 sa vďaka zväčšeniu počtu tried priradil k vedeniu školy aj zástupkyňu riaditeľa, ktorou bola ako prvá G. Gašparová. V ďalších rokoch  bol zástupcom riaditeľa I. Šebo.

           

          Od školského roku 1955/56 sa na škole otvoril aj 9. ročník pre pracujúcich. Dve budovy so 6 učebňami postupne prestali pre narastujúci počet študentov stačiť. Výučba prebiehala v dvoch zmenách a od školského roku 1956/57 dokonca trojzmenne! Jedenásťročná stredná škola vo vtedajšom Čalove poskytovala denné aj večerné štúdium s vyučovacími jazykmi - slovenským i maďarským. Okrem toho existovala aj Osemročná stredná škola.  V júni 1958 boli plné maturity. Maturovalo 18 žiakov večerného štúdia pracujúcich. O dva roky neskôr (1960) maturovali prví absolventi denného štúdia. Od tohto prelomového roku  sa počet maturantov neustále zvyšoval. Za dvadsať rokov existencie strednej školy bolo dokopy okolo 419 maturantov. Poslední maturovali v roku 1981. Slovenská škola prešla zmenou na ZDŠ a SVŠ (pod jedným riaditeľstvom) a z SVŠ na gymnázium.  Od osemdesiatych rokov sa škola pod vedením riaditeľov Štefana Mravúcha a Zoltána Fehéra  pretransformovala na modernú inštitúciu s riaditeľkou  Máriou Estergájošovou.  V súčasnosti je aktuálnou riaditeľkou Amália Tóthová.